اطلاعیّه برگزاری مناسبتهای ادبی در مدارس

بزرگداشت شاعران و نام ­آوران زبان ­ وادبیّات فارسی،

بزرگداشت هویّت و فرهنگ یک ملّت بزرگ است.

اطلاعیّه برگزاری مناسبتهای ادبی در مدارس سال در تحصیلی ۱۳۹۷-۱۳۹۶

­­­­­­­زبان و ادبیّات فارسی دربرگیرندۀ مطالبی است که به صورت نظم و نثر، به کوشش ایرانیان «ایران زمین» و  فارسی­ گویان سراسر جهان در طول زمان تالیف و تصنیف شده است. ادبیّات سرزمین کنونی ایران، کل آسیای میانه، ایران خاوری ( افغانستان تا رود سند)، کشمیر، قفقاز و ایران غربی سابق را شامل می­ شود.  قرن­ها زبان دربار امپراتوران هند و عثمانی و روشنفکران هندی و روسیه جنوبی «فارسی» بود و در آنجا، می­ توان امیر خسرو دهلوی و محمد اقبال را مثال زد. پس از ایجاد کشور پاکستان، سرود ملّی آن کشور به زبان فارسی تنظیم شد. در حال حاضر هم در افغانستان، تاجیکستان و هر نقطه دیگر هر نوشتۀ فارسی زبانان و فارسی تبارها، ادبیّات فارسی به­ شمار می ­رود.

در همۀ دانش­نامه­ ها، ادبیّات فارسی به عنوان وسیع­ ترین ادبیّات در همۀ جهان توصیف شده است که با احتساب «اوستا» سابقۀ سه هزار ساله دارد. ادبیّات فارسی دارای بهترین کیفیّت در طول تاریخ است. ارزش جامعه­ شناسی ادبیّات فارسی در این است که آکنده از پند و نصیحت به همگان از نوجوانان تا دولتمردان است. کثرت شعر در ادبیّات فارسی، این زبان را که معرف روانشناسی و وسعت اندیشه مردمانش است به «زبان شعر» معروف ساخته که ما باید آن را مرهون سامانیان و فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی و دیگر شاعران بزرگ خود بدانیم که بیشتر از ایران خاوری و شمال خاوری (افغانستان و آسیای میانه) و فارس برخاسته بودند.

در این راستا انجمن علمی آموزشی معلّمان زبان و ادبیّات فارسی استان قم در نظر دارد برگزاری مناسبت­های ادبی و بزرگداشت شاعران بزرگ ایران زمین را در مدارس و میان دانش ­آموزان ترویج و گسترش دهد.

 پیشنهاد می­ شود مدیران ارجمند و دبیران ارجمند زبان و ادبیّات فارسی، با همکاری دانش ­آموزان محفل­ های ادبی را در مناسبت­هایی که در سال تحصیلی قرار دارد، اجرا نمایند.

 ° برنامه ­های پیشنهادی برای اجرای دانش ­آموزی در مدرسه:

۱- قرائت مقاله          ۲- شعرخوانی        ۳- مشاعره               ۴- و برنامه­ های دیگر

۵- فراخوان دست سازه­ های کتاب ادبیّات فارسی و برگزاری نمایشگاه ادبی ، مانند: الف) ساخت ماکت دیوان اشعار وآرامگاه شاعران بنام« حافظ شیرازی، سعدی شیرازی، جلال­ الدّین محمّد مشهوربه مولوی، خیّام نیشابوری، عطّار نیشابوری و…»؛ ب)  آلبوم تصویر شاعران و نام آوران شعرو ادب پارسی؛ پ) ساخت ابزارهای کمک آموزشی درس ادبیّات فارسی؛ و…..

°° تسهیلات: قدردانی از  ۳ مدرسه برتر که حداقل ۲ مناسبت را در آموزشگاه برگزار می­نمایند.

°°° شیوۀ اعلام داوطلبی و بازدید:

 مدارس داوطلب می­ توانند آمادگی خود را در پایگاه اطلاع رسانی انجمن به نشانی: parheeb.ir www.( در بخش دیدگاههای همین پست) درج نمایند. اعضای شورای اجرایی انجمن باهماهنگی قبلی از این برنامه ­ها دیدن می­ نمایند. پیشنهاد می­ شود به هنگام اجرا از مسئولان محترم ادارۀ مربوط دعوت گردد در این برنامه­ ها شرکت کنند. در ضمن نظر به این­که تاریخ برخی از مناسبت­ها در ایّام حضور دانش ­آموزان در مدرسه نیست، می­ توان این بزرگداشت­ها را به صورت نمادین در یکی از روزهای مناسب سال برگزار کرد.

8 دیدگاه در “اطلاعیّه برگزاری مناسبتهای ادبی در مدارس”

  • مدیر

   سلام و سپاس از توجه شما، به امید خدا در برنامه شما شرکت خواهیم کرد. فقط یک هفته زودتر پیامکی یا از طریق تلگرام یاد آوری نمایید.
   موفق باشید

 1. مدیر آموزشگاه

  با سلام و احترام
  برنامه برگزاری بزرگداشت شاعران و نام آوران زبان و ادبیات فارسی مدرسه ی دخترانه “میعاد یک,ناحیه ۳” به شرح زیر اعلام می گردد:
  ۲۴ بهمن بزرگداشت شهریار
  ۲۲ اسفند بزرگداشت پروین اعتصامی
  ۲۵ اردیبهشت بزرگداشت فردوسی
  حضور شما آذین بخش محفل ادبی ما خواهد بود
  با سپاس
  آموزشگاه میعاد یک ناحیه ۳

  • مدیر

   سلام و سپاس از توجه شما، به امید خدا در یک یا دو برنامه شما شرکت خواهیم کرد. فقط یک هفته زودتر پیامکی یا از طریق تلگرام یاد آوری نمایید. ( ابراهیم زاده: ۰۹۱۲۲۵۳۷۳۱۶)
   موفق باشید

 2. مدیریت دبستان تولیت 2

  با سلام و احترام
  انشالله به لطف خدا تمایل به برگزاری مناسبت های ادبی زیر داریم:
  ۱ اردیبهشت بزرگداشت سعدی
  ۸ مهر ماه روز بزرگداشت مولوی
  ۲۰ مهر روز بزرگداشت حافظ
  ۲۵ اسفند روز بزرگداشت پروین اعتصامی
  با تشکر
  دبستان تولیت ۲ ناحیه ۴

 3. مدیر

  سلام و سپاس از توجه شما، به امید خدا در برنامه شما شرکت خواهیم کرد. فقط یک هفته زودتر پیامکی یا از طریق تلگرام یاد آوری نمایید.چون چندین برنامه درهمان روز اجرا می شود. باید از قبل هماهنگی شود و احتمال درخواست جابه جایی روز برگزاری وجود دارد. ( ابراهیم زاده: ۰۹۱۲۲۵۳۷۳۱۶)
  موفق باشید

 4. لیلا نادری فرد

  با سلام و احترام
  آموزشگاه متوسطه اول نرجس برای روز اول اردیبهشت و بزرگداشت مقام شامخ سعدی علیه الرحمه اعلام آمادگی می نماید.

  • مدیر

   سلام و سپاس از توجه شما، به امید خدا در برنامه شما شرکت خواهیم کرد. فقط یک هفته زودتر پیامکی یا از طریق تلگرام یاد آوری نمایید.چون چندین برنامه درهمان روز اجرا می شود. باید از قبل هماهنگی شود و احتمال درخواست جابه جایی روز برگزاری وجود دارد. ( ابراهیم زاده: ۰۹۱۲۲۵۳۷۳۱۶)
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *